Hemsida » Ögonhälsa » Varför våra ögon har elever

  Varför våra ögon har elever

  Hålet eller öppningen som ligger i centrum av ögatets iris. Eleven kontrollerar mängden ljus som kommer in i ögat. Elevens storlek styrs av irisens dilatormuskler och sphincter-muskler.

  Varför har vi elever

  Eleven kontrollerar hur mycket ljus som släpps in i ögat. Det ligner mycket på en kameraöppning som tillåter mer ljus för mer exponering. På kvällen utökar våra elever för att tillåta mer ljus för att maximera vår vision. I det starka solskenet krymper vår elev till en mycket liten diameter för att vi ska kunna fungera normalt. Annars skulle vi vara mycket ljuskänsliga. Detta skyddar de känsliga fotoreceptorerna i vår näthinna.
  När vi tittar på något på ett mycket nära avstånd, som att läsa en bok, konvergerar våra ögon och våra elever krymper. När våra elever krymper, liknar det att titta genom ett pinhål. Titta genom ett litet hål reducerar perifer oskärpa och ökar fokusdjupet. Detta förbättrar den totala synskärpan. Normal pupilstorlek är mellan 2,5 och 4,0 mm.

  Vilket system kontrollerar studenten?

  Iris, den färgade delen av ögat, består av pigment och innehåller två uppsättningar av släta muskler som styr elevens storlek. sphincter muskeln och dilatormuskeln. Sphincter-muskeln är i form av en ring vid elevens marginal. När den kontraherar, komprimerar eller minskar elevens storlek. Spridningsmusklerna är i radiell form genom iris och när den kontraherar, dilaterar eller ökar elevens storlek.
  Båda systemen, de parasympatiska och sympatiska systemen styr eleven. Vårt parasympatiska system kontrollerar vardagliga aktiviteter som vila, saktar hjärtfrekvensen och saker som matsmältning. Det styr elevens storlek under normala aktiviteter under dagen och verkar för att ändra elevstorleken beroende på hur mycket ljus som är närvarande. Det sympatiska systemet är ett skyddssystem och ger oss de typiska "fight or flight" -svaren. I eleven, om vi är rädda eller känna rädsla, utvidgar våra elever mycket stora. Detta antas tillåta ljus så våra svar är snabbare. 

  Betydelse i sjukvården

  Undersökningen av eleven är mycket viktig för medicinen eftersom den neurologiska vägen för eleverna består av tre olika nerver och följer en mycket lång väg i kroppen. Denna tre neuronväg börjar i en del av hjärnan som kallas hypothalamus och reser sig ned i ryggmärgen. Den andra neuronen lämnar ryggmärgen reser över lungens topp och sedan upp i nacken där den möter den tredje neuronen.
  Härifrån går den under subklaviärartären och hakar sedan en tur längs halspulsådern och backar upp genom hjärnan och ögat. På grund av sin långa väg använder läkare eleven att diagnostisera eventuella störningar som kan påverka denna väg. Till exempel kan lungcancer som påverkar lungans övre del, där elevens nerv rör sig över det, kunna påverka pupillfunktionen. Beroende på vilken funktionstab eleven uppvisar, kan de ibland veta var man ska leta efter cancer.